Ergenlikte Jinekolojik Sorunlar

Bu Konuda Size Sunduğumuz Tedavi Fırsatları

amenore-nedir

 

Ergenlikte jinekolojik sorunlar adı altında bahsedeceğimiz sorunlar ve tedavileri aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

Primer Amenore: Pubertal gelişimi başlamamış olanlarda 14 yaşa kadar adet kanamasının olmaması veya pubertal gelişimi başlamış olanlarda da 16 yaşa kadar adet kanamasının olmamasıdır.

Sekonder Amenore: Menarştan (İlk adet kanamasından) 18 aysonra adetin kesilmesi, veya Regüler adetten 6 ay sonra adet görülmemesi, veya Oligomenore durumunda, ardışık 3 adet döneminde menstruasyon olmamasıdır.

Amenore Sebepleri

1. Gecikmiş puberte ile beraber amenore

 • Pubertenin başlama yaşının ortalama değerlerden geri olmasıdır.
 • 13.5 yaşında göğüs gelişiminin başlamamış olması,
 • 14 yaşında pubik kıllanmanın olmaması,
 • 16 yaşında menstürasyonun olmaması,
 • Telarş (meme gelişimi) ile menarş (ilk adet kanaması) arasında 5 yıldan daha fazla zaman geçmiş olması.
ergenlikte-jinekolojik-sorunlar

2. Normal puberte ile beraber amenore

 • Hormonal sebepler (Hiperandrojenizm, hipotalamik-hipofizer-overyel aksın immatüretisidir).
 • Hamilelik ve laktasyon diğer fizyolojik amenore nedenleridir.

3. Genital yol anomalileri ile olan amenoreler.  

Amenorede Tedavi Hizmetimizin Amaçları;

 • Ovulatuvar siklusu restore etmek.
 • Hormon replasman tedavisi (östrojen-progesteron tedavisi).
 • Anksiyeteyi önlemek.
 • Sık değerlendirme.

 

genital-sigil-kondiloma-akumulata

Dismenore; Adet Sancısı

Menstrüel dönemdeki ağrıdır. Patogenezinde prostaglandinlerin rolü vardır. Primer dismenorede spesifik bir patoloji yoktur.

Sekonder Dismenore; Pelvik organ patolojik durumlarında (endometriozis, salpenjit veya müllerien sistemin konjenital anomalileri vs.)

 • Dismenore Tedavisinde: Non-Steroid Antienflamatuar,
 • Oral Kontraseptifler,
 • Ca Kanal Blokerleri ,
 • Akupuntur,
 • Transkutan Elektrik Sinir Stimülasyonu gibi tedaviler uygulanır. 

Disfonksiyonel Uterus Kanamaları Konusunda Yanınızdayız

Disfonksiyonel uterus kanamaları (DUK), yapısal patoloji olmadan anormal endometrial kanama ile tanımlanmaktadır.

Menoraji: menstrual periodda fazla kanama,

Metroraji: sık ve düzensiz kanama,

Menometraji: menoraji + metroraji. Sık ve fazla miktarda kanama.

Disfonksiyonel uterus kanamalarını diğer kanama sebeplerinden ayırt etmek gerekir.

Bunlar; hipotalamus, hipofiz ve over aksının immatür olması, gebelik, uterus ve vajen anormallikleri, endokrin anormallikler (hipotiroidizm, hipertiroidizm, hiperprolaktinoma, cushing, addison), 

Sistemik hastalıklar (karaciğer hast., böbrekhast., lösemi, demir eksikliği anemisi, antikonvülzanlar , intrauterin aletler, endometriosis) , Koagülapatiler.

TEDAVİ; Hemoglobin değeri; 12 gr/dl den düşükse demir tedavisi ve oral kontraseptif tedavileri,
10 gr/dl den düşük ve aktif kanama mevcutsa; demir + oral kontraseptif tedavileri ve hospitalizasyon önerilir,

Kanama medikal tedavi ile düzelmezse; küretaj ile kanama durdurulur.

Hizmetimizden Memnun Kalan Danışanlarımız

Çeşitli jinekolojik sorunlarıyla bize başvuran ve mutlu sona kavuşan hastalarımız!

Aslı B.

Kızım oldukça düzensiz ve sıkıntılı adet dönemleri geçiriyordu. Birçok doktora gittik fakat kesin cevaplar alamadık. Ardından öneriyle Jinekoloji Kliniği'ni inceledik ve Antalya şubesini ziyaret ettik. Ardından kızımın polikistik over sendromu olduğunu öğrendik ve tedaviye başladık. Herkese yardımları için teşekkür ederiz.

Binnaz E.

Uzun süredir yaşadığım vaginal akıntı problemi artık beni fazlasıyla rahatsız etmeye başladı. Bir çözüm ararken bu klinikle karşılaştım ve sorunumun kaynağını bulduk, ardından tedavim yapıldı. Yardımları için herkese teşekkür ederim.

Asel Ö.

16 yaşına girmiş bulunan kızım hala adet dönemine girmemişti. Endişelenmeye başladık ve muhtemel sebepleri araştırdık. Jinekoloji Kliniği sitesindeki bilgiler gerçekten çok yardımcı oldu ve ardından tedavimizi olmak üzere doktora geldik. Şu an her şey yolunda, teşekkür ederiz.

Polikistik Over Sendromu

En sık rastlanılan şikayet ergenlik çağından itibaren adet düzensizlikleridir. Bu düzensizlik genellikle adet gecikmeleri şeklindedir. Zaman zaman amenore yani hiç adet görmeme olabilir. Gecikmeyi takiben görülen kanama genelde fazla miktarda ve uzun süreli olur.

Sonraki dönemde yıllar içersinde giderek artan erkek tipi kıllanma (hirsutism) izlenir. Kadında “erkek tipi kıl bölgeleri” olarak kabul edilen üst dudak üzeri, çene kemiği üzeri ve yanaklar, göğüs kafesi üzeri bölge ve göbek çevresi, kasık ile göbek arasındaki orta hat, bacakların iç yüzleri, sırt ve kalça gibi bölgelerde kıllanma oluşması durumunda “tüylenme” veya tıbbi adıyla hirsutizm söz konusudur. Pubis (genital) bölgede kıllanma ergenliğe geçişin ilk belirtisidir ve kıllanması erken (8 yaş öncesinde) başlayan kız çocuklarında ileride polikistik over sendromu gelişme olasılığı yüksek bulunmaktadır.  Daha önceleri çenede ve dudak üzerindeki tek tük, ince olan tüyler giderek kalınlaşır ve sayı olarak artarak estetik bir problem yaratır. Tüylenme sorunu nedeniyle doktora başvuran kadınların %15-40’ında temel sorun Polikistik over sendromudur. Yine Polikistik over sendromu tanısı almış kadınların %80’inin tüylenme yakınması olduğu görülmektedir. 

Bu ve benzeri sorunlarınız varsa, bir uzmana başvurmanız yararınıza olacaktır. Bu ve diğer jinekolojik sorunlarınız hakkında bilgi almak için formumuzu doldurup bize ulaşabilirsiniz!

Bir Adım Uzağınızdayız!
jinekoloji-klinigi
Vaginal Akıntılar Konusunda da Size Yardımcı Olalım!

Başlıca 3 adet vaginal akıntı bulunur. Bunlar;

Fizyolojik akıntı; Menaştan (ilk adet kanaması) hemen önce veya menarş sırasında görünür. Akıntı tipik olarak berrak veya beyazımsıdır , Kıvamı hormonal etkilere bağlı değişebilir. Kokusuzdur. Menarştan 1 yıl önce vajinal floaraya laktobasiller egemen olur ve pH aside döner.  

Mantar Enfeksiyonu ( Monilia, Candida ); Genellikle Antibiotik tedavisi sonrası gelişir. Vulvada kaşıntı meydana gelir. Menstrüasyon öncesi peynir kıvamında akıntı görülür. Vaginal kültür almak genellikle gereksizdir.

vaginal-akıntı

Bakteriyel Enfeksiyonlar; Cinsel yönden aktif olmayanlarda Gardnerella, Haemophilus, Peptococcus, Lactobacili görülür. Cinsel yönden aktif olanlarda ise Trichomonas  Kötü kokulu, hafif akıntı görülür.

Ayrıntılı bilgi almak için formumuzu doldurup bize ulaşın! Vaginal akıntı korkulu rüyanız olmaktan çıksın!