Ertesi Gün Hapı

ertesi-gun-hapi

Ertesi gün hapı olarak bilinen , piyasaya verilen ilaçlardan NORLEVO 2 tabletlik blister ambalajlarda bulunmaktadır. Her bir tablet etken madde olarak 750 mcg levonorgestrel içerir. Levonorgestrel’in ilişki fertilizasyon (döllenme) olasılığının en yüksek olduğu preovulatuar dönemde ovulasyonu (yumurtanın çatlamasını) engelleyerek , döllenmeyi (fertilizasyonu) önlediği düşünülmektedir. 

Aynı zamanda implantasyonun (embryonun rahime yapışmasını) önlenmesi de olasıdır. İmplantasyon başladıktan sonra etkisi yoktur. Klinik çalışmalar Norlevo’nun % 85 gebeliği önlediğini göstermektedir. İlişkiden sonra geçen zamana bağlı olarak etkinlik azalır. (24 saatte % 95,24-48 saatte % 85, 48-72 saatte % 58), 72 saatten sonraki etkinlik bilinmemektedir.

Ertesi Gün Hapı Hangi Şartlarda Kullanılabilir?

 • Ayda bir kereden fazla kullanılmamalıdır.
 • Sadece acil kontrasepsiyon için kullanılmalıdır.
 • Dış gebelik riski olan hastalara önceden salpenjit (tüplerin iltahaplanması) veya ektopik (dış) gebelik geçirenlere önerilmez.
 • Dış (Ektopik) gebelik implantasyonunu ne ölçüde engellediğine dair bilgi yoktur. Bu nedenle kanamanın meydana gelmesi ektopik gebeliğin olmayışı olarak algılanmamalıdır.
 • Ağır karaciğer yetmezliğinde önerilmez. Crohn hastalığı gibi ağır malabsorbsiyon sendromları etkinliğini azaltabilir.
 • Hasta iki tabletin alınmasından sonra 3 saat içinde kusarsa hemen yeniden iki tablet alması önerilir.

Norlevo alınımından sonra menstruel periyodlar genellikle normal miktarda ve beklenen zamandadır. Bazen birkaç gün önce veya sonra olabilir. İlk ilaçsız periyotta hasta adet görmezse gebelik olasılığı ekarte edilmelidir. Aynı siklus içinde tekrarlanması önerilmez çünkü bu hem hastaya yüksek dozda hormon yüklemekte hem de siklus düzeninde ağır bozukluk meydana getirebilmektedir. Bir siklus içinde bu metodu tekrarlayan hastalara diğer doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi verilmelidir. Bu yöntemin uygulanması cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklara karşı alınması gereken önlemlerin yerini tutamaz. Önceden oluşmuş gebeliklerde endike değildir ve olan gebeliği ortadan kaldırmaz. Anne sütüne geçmektedir.Bu nedenle tablet alımından önce emzirme önerilir ve tablet alımını takiben en az 6 saat süt verilmemelidir. En sık görülen istenmeyen etkiler; bulantı, karın ağrısı,başağrısı, halsizlik, baş dönmesidir. Bu etkiler genellikle Norlevonun alınmasından 48 saat sonra kaybolur. Meme hassasiyeti, damla halinde veya düzensiz kanama bildirilmiş olup gelecek periyoda kadar sürebilir.

Ertesi Gün Hapı Endikasyonları

Beklenmeyen cinsel ilişkilerin ardından veya kontraseptif metodun etki göstermemesinin beklendiği durumlarda 72 saat içinde kullanılır.

 • Kondom, prezervatif yırtılması
 • (Oral kontraseptifin) doğum kontrol hapının unutulması
 • Spiralin çıkarılması
 • Diaframın yerinden çıkması
 • Koitus interruptus (geri çekme) metodunun hatalı uygulanması
 • Isı ölçüm yöntemiyle yapılan korunmalarda fertil döneme rastlayan ilişkiler
 • Tecavüz

Gerekli doz tek seferde alınan iki tablettir. Tek seferde alınan iki tablet korunulmamış ilişkiden sonra mümkün olan en kısa zamanda (mümkünse 12 saat içinde) veya en geç 72 saat içerisinde alınmalıdır. Korunmasız girilen cinsel ilişkiden sonra istenmeyen bir gebeliği önlemek için uygulanan yöntemler acil kontrasepsiyon olarak tanımlanır. Bu amaçla ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde yüksek doz östrojen ve progesteron ya da sadece progesteron içeren haplar alınabileceği gibi, ilk4-5 gün içinde spiral de takilabilir. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan bu ilaçlardan diğeri hem östrojen hem de progesteron hormonu içeriyor. Acil doğum kontrol kiti olarak tanımlanan Preven isimli ürün içinden bir adet kullanım kitapçığı, biradet gebelik testi ve 4 adet haptan oluşuyor. Uygulama daha önceden oluşmuş gebeliklerin sonlandırılmasında etkili olmadığı için kullanım öncesinde kadının gebe olmadığının bilinmesi gerekli. Bu nedenle kullanım öncesi ürünün içinden çıkan gebelik testinin yapılması şart. Gebelik testinin olumsuz olduğu görüldükten sonra kutunun içinden çıkan 4 adet hap kullanım kitapçığında tarif edildiği şekilde alınıyor.