Regl Dönemi Erken Gelmesi

regl-donemi-erken-gelmesi

Erken Membran Rüptürü

Hamile bir bayanda rahim içindeki bebek, amnion zarı denen gebelik kesesinin çevrelediği amnion sıvısı içinde  bulunmaktadır.Doğum ağrıları başlayıp rahimağzı açıldığında, rahim içi basıncının artmasıyla bu su kesesi doğumdan hemen önce yırtılır ve ardından bebek doğar.

Doğum ağrıları başlamadan önce gebelik kesesinin açılıp suların gelmesine su kesesinin prematüre (erken) yırtılması Erken Membran Rüptürü denir.

Sıklık: Doğumda %10-15 rastlanır; prematüre doğumlarda (5) kat fazla görülür. Çoğul gebeliklerde, ve Hydramnios vakalarında sık rastlanır.

Suların Erken Gelmesi Nedenleri Nelerdir?

Regl dönemi erken gelmesi durumunun nedenleri:

 • En sık suçlanan nedenler enfeksiyonlardır. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu ve vajinal enfeksiyonlar buna neden olabilir.
 • Rahim hacminin aşırı arttığı polihidramniyos, çoğul gebelik gibi durumlarda
 • Bebeğin geliş pozisyonu olarak (yan duruşlarda ve makatla gelişlerde)
 • Rahime ait şekil bozukluklarında da görülebilir.
 • Annenin beslenme bozukluğu,
 • Düşük sosyoekonomik düzey,
 • Karına gelen direk travmalar,
 • Cinsel ilişki
 • Serviks rahim ağzı yetersizliği

Gebelik kesesinin erken açılıp, suyun erken gelmesi birtakım riskleri de beraberinde getirir. Bunlar; Bebekte ; Pematürite (Solunum zorluğu sendromu, hyalin membran hastalığı, beyin kanaması), Omphalitis, konjenital pnömoni , neonatal sepsis, Kordon sarkması. Annede ise Endometritis, sepsis, septikşok, koagulasyon defektine bağlı kanamalar gelişebilir.

Teşhis: Bu hastalarda elle vajinal muayeneden kaçınılmalıdır. Ancak doğum seyri başlayınca düşünülmelidir. Gelen su çok bol ve birden boşalmışsa, teşhis sorun değildir. Bazen sızıntı halinde ve azar azar aralıklı devam eder. Vaginal akıntı ve idrar kaçırma ile karıştırılabilir.

Bu vakalarda kesin teşhis İçin:

Vaginal speculum ile rahim ağzı incelenir. Amnion sıvısının servikal kanaldan akışı görülebilir. Suda renk (Berrak, mekonyumlu, iltihaplı, bulanık) gibi fizik özellikleri saptanır.

Arka fornix’den bir damla alınır, lam üstünde kurutulur. Mikroskopta eğrelti reaksiyonu aranır (+) oluşu teşhise yardımcıdır.

Turnosol kâğıdıyla reaksiyonuna bakılır: (Amnios sıvısı alkalin ph 7,0-7,5 dir). Kırmızı kâğıt mavi renge döner.

Bir damla mikroskop altında ya da boyanarak bebeğe ait Lanugo kılları ve hücreler araştırılır

Tedavi Süreci

Regl dönemi erken gelmesi durumunun tedavi süreci şu şekildedir. Miad yakınsa (37.haftayı geçmişse): %80 12-24 saat içinde sancılar başlar. 24 saat geçtiği halde ağrı başlamazsa antibiyotik tedavisine başlanır ve doğumun başlatılması amacıyla oxytocin ile ağrı kürü yapılır. Cevap vermezse, asandan infeksiyon tehlikesi vardır. Küre en çok (5) saat devam edilebilir. Vakit geçirmeden sezaryana geçilmelidir. (Uzun süreli oxytocin uygulaması çocukta hiperbilirubinemiye yol açar).

37 haftadan daha küçükse: Yukarıdan ve küçük bir alandan yırtık ve sıvı kaybı varsa uygun önlemler ile hastane şartlarında akıntı kesilene kadar beklenir. Bu zaman zarfında bünye meydana gelen bu açıklığı onarır ve amniyon mayii sürekli yapılan bir madde olduğundan eksik kısa sürede telafi edilir. Kontrollerde su gelmiyorsa, fetus normalse 3 günlük kontrolden sonra evine gönderilebilir.Tedavinin amacı ve muhtemel tehlikeler anlatılmalı;

 • Cinsel ilişkilerden kaçınmaları,
 • Banyo ,duş yapmamaları,
 • Mutlak istirahate dikkat etmeleri,
 • Sabah, akşam nabız ,derece kontrolleri yapmaları
 • Ateş çıkarsa, Vaginal akıntının rengi değişirse, koku başlarsa, Ağrılar başlarsa, çocukta anormal hareketler hissederlerse, derhal hastaneye gelmeleri tembih edilir.

Tedavide en önemli unsur antibiyotik ile enfeksiyonun önlenmesidir. Eğer bebek 34 haftadan küçükse derhal akciğer gelişimi için kortikosterodler uygulanır , bir kortikosteroid olan betamethasone  akciğer maturasyonu için gerekli olan sürfaktan 32-34. haftalardan itibaren sentezlendiği için bu aylardan önce doğan prematüre bebeklerde kullanılır, bebeğe değil, doğum öncesi anneye yapılır.

Yaşama şansı:

36. haftadan sonra çok iyi:

35.-34. haftalardan sonra iyidir.

34. haftadan eksiklerde, kilosuna ve yoğun bakım kolaylıklarının kalitesine göre çok değişir.

Çocuğun vücut ağırlığı da önemli bir faktördür.

2001 g – 2500 gr → % 97 yaşama şansı

1501 g – 2000 gr → % 90 yaşama şansı

1001 g – 1500 gr → % 65-80 yaşama şansı

 750 gr – 1000 gr →ancak özel bakım merkezlerinde mümkündür.